79
      Sunday
      90 / 64
      Monday
      80 / 62
      Tuesday
      73 / 54

      Rapid River boys, Brimley girls superior at Dome Track

      Division 3 Dome Invitational

      Boys

      Rapid River 74, Pickford 60, Lake Linden-Hubbell 49, Bessemer 44, Superior Central 39, Munising 35, Forest Park 34, Wakefield-Marenisco 27, Mid Peninsula 26, Chassell 24, North Central 23, Niagara, Wis. 22, Big Bay de Noc and Bark River-Harris 14, Munising Baptist-Grand Marais 12, Brimley 10, Dollar Bay 8, Engadine 5, Ontonagon 2, Baraga and Florence, Wis. 0.

      3200 relay - 1, Superior Central (Spranger, Seppanen, N. Maki, Kienitz), 9:09.7; 2, Pickford; 3, Rapid River; 4, North Central; 5, Forest Park; 6, Munising; 7, Dollar Bay; 8, Lake Linden-Hubbell.

      55 hurdles - 1, Pajnich, RR, 9.07; 2, Johnson, RR; 3, Norberg, RR; 4, Brogan, Mun; 5, Marietta, LL-H; 6, Martin, NC; 7, Labre, NC; 8, Heckel, LL-H.

      100 - 1, Michaels, Chas, 11.85; 2, Winkler, W-M; 3, Ward-Harbaum, MB-GM; 4, Kumpula, LL-H; 5, Gauthier, Mun; 6, Coullard, Pick; 7, Pearson, RR; 8, Smith, Bess.

      800 relay - 1, Bark River-Harris (Emmes, Arnt, Martin, Mathias), 1:43.42; 2, Lake Linden-Hubbell; 3, Pickford; 4, Wakefield-Marenisco; 5, Bessemer; 6, Forest Park; 7, Engadine; 8, Niagara.

      1600 - 1, Hannah, Mun, 5:06.93; 2, Swanson, Nia; 3, Blair, RR; 4, Mazurek, Bess; 5, Aikens, Brim; 6, Andrezjak, Pick; 7, Houle, DB; 8, Dean, W-M.

      400 - 1, Potvin, BB, 54.72; 2, N. Maki, SC; 3, Bruning, Pick; 4, Collins, Eng; 5, Knight, LL-H; 6, Harper, NC; 7, Ragio, FP; 8, Gerovac, Bess.

      800 - 1, Buerger, Bess, 2:14.36; 2, Aberly, FP; 3, Kienitz, SC; 4, J. Granquist, NC; 5, Firack, Pick; 6, Spranger, SC; 7, Swanson, Nia; 8, Dean, W-M.

      200 - 1, Coullard, Pick, 24.77; 2, Kumpula, LL-H; 3, N. Maki, SC; 4, Pearson, RR; 5, Michaels, Chas; 6, H. Messersmith, BR-H; 7, Zawada, Nia; 8, Suomis, Ont.

      3200 - 1, Hannah, Mun, 11:00.02; 2, Blair, RR; 3, Aikens, Brim; 4, Houle, DB; 5, Mazurek, Bess; 6, Andrezjak, Pick; 7, Carlson, SC; 8, Kangas, DB.

      1600 relay - 1, Niagara (Pultz, Kawetschanky, Swanson, Moll), 3:53.82; 2, Forest Park; 3, Pickford; 4, Superior Central; 5, Bessemer; 6, Bark River-Harris; 7, North Central; 8, Rapid River.

      High jump - 1, C. Branstrom, MP, 5-10; 2, Hilberg, FP; 3, B. Branstrom, MP; 4, T. Branstrom, MP, Potvin, BB and Smith, Bess (tie); 7, Martin, NC; 8, Kaikko, Ont.

      Long jump - 1, Smith, Bess, 20-9; 2, Coullard, Pick; 3, Ward-Harbaum, MB-GM; 4, Kumpula, LL-H; 5, Ragio, FP; 6, LaVigne, Pick; 7, Metter, RR; 8, Ambuchi, LL-H.

      Pole vault - 1, Michaels, LL-H, 12-4; 2, Metter, RR; 3, Marietta, LL-H; 4, Rundell, Bess; 5, Ambuehl, LL-H; 6, Hautala, W-M; 7, Beau Dupuis, LL-H; 8, Blake Dupuis, LL-H.

      Shot put - 1, Pearson, RR, 46-6.5; 2, Pikka, W-M; 3, B. Branstrom, MP; 4, Gauthier, Mun; 5, Prestay, NC; 6, Hardwick, RR; 7, Lane, W-M; 8, Hallman, FP.

      Girls

      Brimley 77, Lake Linden-Hubbell 50, Pickford 42, Dollar Bay 41, Forest Park 34 1/2, Niagara and Chassell 33, Superior Central 32, Bark River-Harris 30, Engadine 27, Munising Baptist-Grand Marais 25, Ontonagon and Mid Peninsula 19, Bessemer 16 1/2, Florence 12, Baraga 7 1/2, Rapid River and Munising 7, North Central 6, Big Bay de Noc 2, Wakefield-Marenisco 0.

      3200 relay - 1, Brimley, 11:15.7; 2, Pickford; 3, Lake Linden-Hubbell; 4, Dollar Bay; 5, Superior Central; 6, Rapid River; 7, Bessemer; 8, Mid Peninsula.

      55 hurdles - 1, Hood, Eng, 9.64; 2, Dohl, FP; 3, Cruickshank, Pick; 4, Wardynksi, Ont and Fish, Bar; 6, LaFlamme, MB-GM; 7, Gould, RR.

      100 - 1, Dompier, Chas, 12.85; 2, Tyner, SC; 3, Lounds, Brim; 4, Peramaki, MB-GM and Wardynski, Ont (tie); 6, Nordell, Nia; 7, Stankewicz, FP; 8, Sutherland, LL-H and Parrotta, BR-H (tie).

      800 relay - 1, Bark River-Harris (Sundquist, Parrotta, Madalinski, Jenshak), 2:01.63; 2, Superior Central; 3, Lake Linden-Hubbell; 4, Forest Park; 5, Engadine; 6, Brimley; 7, Pickford; 8, Rapid River.

      1600 - 1, Carli Daavettila, DB, 6:14.63; 2, J. Daavettila, DB; 3, E. Chartrand, Brim; 4, Knight, LL-H; 5, Hagen, Pick; 6, Mills, Brim; 7, Lamb, Pick; 8, Cami Daavettila, DB.

      400 - 1, Dompiere, Chas, 1:04.16; 2, Hood, Eng; 3, Nordell, Nia; 4, Graham, Brim; 5, Hendrickson, LL-H; 6, Stankewica, FP; 7, Wondergram, Pick; 8, Schultz, BR-H.

      800 - 1, Carlton, Nia, 2:43.24; 2, Smith, Pick; 3, Knight, LL-H; 4, Ongie, LL-H; 5, Miller, Nia; 6, Marsh, Mun; 7, Hanson, MP; 8, Baumgart, Flor.

      200 - 1, Dompiere, Chas, 27.34; 2, Tyner, SC; 3, Grandahl, FP; 4, Hood, Eng; 5, Marsh, Mun; 6, Wilson, Brim; 7, K. Chartrand, Brim; 8, Blake, Ont.

      3200 - 1, E. Chartrand, Brim, 13:31.34; 2, Carli Daavettila, DB; 3, Cami Daavettila, DB; 4, Lamb, Pick; 5, Busser, DB; 6, J. Pietila, Chas; 7, Bustillos, FP; 8, Piasecki, LL-H.

      1600 relay - 1, Niagara (Brouillire, Miller, Nordell, Carlton), 4:40.85; 2, Forest Park; 3, Pickford; 4, Ontonagon; 5, Lake Linden-Hubbell; 6, Brimley; 7, Superior Central; 8, Mid Peninsula.

      High jump - 1, Graham, Brim, 5-0; 2, Shope, MP; 3, Campbell, NC and Parrotta, BR-H (tie); 5, Bogaczyk, Bess; 6, Fish, Bar; 7, Leckson, BB; 8, Smith, Pick.

      Long jump - 1, Peramaki, MB-GM, 15-5.5; 2, Graham, Brim; 3, Tyner, SC; 4, Baumgart, Flor; 5, Wilson, Brim; 6, Hanson, MP; 7, Audette, LL-H and Doering, FP.

      Pole vault - 1, Palo, BR-H, 8-0; 2, Peramaki, MB-GM; 3, Audette, LL-H; 4, Stewart, Ont; 5. Holzberger, LL-H; 6, Corrigan, LL-H; 7, Rowe, Bess; 8, L. Cryderman, NC and Lekies, Bess (tie).

      Shot put - 1, Bogaczyk, Bess, 33-0; 2, Archambeau, Brim; 3, Doll, Flor; 4, VanDamme, MP; 5, Brockway, RR; 6, Petrie, BR-H; 7, Formolo, Eng; 8, H. Branstrom, MP.