68
      Friday
      84 / 60
      Saturday
      85 / 62
      Sunday
      87 / 64

      St. Ignace Girls, North Dickinson Boys D-3 track winners

      Courtesy: MHSAA

      Division 3 BoysJune 1, 2013

      TEAM SCORING - Felch North Dickinson 77; Pickford 51; St. Ignace 48; Rapid River 47; Bessemer 46; Rock Mid-Peninsula 46; Munising 34; Eben Junction Superior Central 30; Cedarville 23; Crystal Falls Forest Park 22; Lake Linden-Hubbell 22; Cooks-Big Bay de Noc 16; Brimley 16; Grand Marais-Munising Baptist 14; Bark River-Harris 14; Wakefield-Marenisco 8; Dollar Bay 6; Rudyard 4; Ontonagon 1; Powers North Central 1; DeTour 1.

      DISCUS -- 1. Brett Branstrom, Rock Mid-Peninsula, 153-9.25; 2. Jake Pearson, Rapid River, 138-10; 3. Bradley Gustafson, Felch North Dickinson, 127-9; 4. Charles Heckel, Lake Linden-Hubbell, 125-10.50; 5. Isaac Suggitt, Rudyard, 119-8.25; 6. Ryan Knoll, Lake Linden-Hubbell, 114-3.25.

      SHOT PUT -- 1. Brett Branstrom, Rock Mid-Peninsula, 47-11.50; 2. Jake Pearson, Rapid River, 46-6; 3. Gage Webster, Munising, 45-9.50; 4. Dane Mortensen, St. Ignace, 45-7.50; 5. Joe Ostman, St. Ignace, 45-3; 6. Jacob Pikka, Wakefield-Marenisco, 45-0.50.

      LONG JUMP -- 1. Alex Smith, Bessemer, 20-5; 2. Leroy Ward-Harbaum, Grand Marais-Munising Baptist, 19-2; 3. Jared Hatfield, Pickford, 18-9; 4. Phillip Coullard, Pickford, 18-3; 5. Dane Messersmith, Bark River-Harris, 18-3; 6. Derek Gheller, Bessemer, 17-10.50.

      HIGH JUMP -- 1. Brett Branstrom, Rock Mid-Peninsula, 6-1; 2. Chad Branstrom, Rock Mid-Peninsula, 5-11; 3. Taylor Smith, Bessemer, 5-9; 4. Trey Branstrom, Rock Mid-Peninsula, 5-9; 5. Cole Potvin, Cooks-Big Bay de Noc, 5-9; 6. Chris Hilberg, Crystal Falls Forest Park, 5-9.

      POLE VAULT -- 1. Robert Metter, Rapid River, 12-0; 2. Logan O'Neil, Felch North Dickinson, 12-0; 3. Richard Bentley, St. Ignace, 11-6; 4. Trent Ambuehl, Lake Linden-Hubbell, 11-6; 5. Alex Mathias, Bark River-Harris, 11-0; 6. Art Rundell, Bessemer, 10-6.

      3,200-METER RELAY -- 1. Eben Junction Superior, 8:43.06 (Nick Maki, Greg Seppanen, Tucker Spranger, Tyler Kienitz); 2. Rapid River, 8:45.74 (David Hough, Dan Blair, Zac Dominique, Riley Pajnich); 3. Pickford, 8:48.55 (Jacob Andrezjak, Justin Portice, Austin Bruning, Alec Firack); 4. Felch North Dickinson, 9:00.79; 5. Brimley, 9:16.80; 6. Crystal Falls Forest Park, 9:23.16.

      110-METER HURDLES -- 1. Tim Hruska, Felch North Dickinson, 16.17; 2. Jarred Lavigne, Pickford, 16.29; 3. Kenny Pekarek, Felch North Dickinson, 17.16; 4. Riley Pajnich, Rapid River, 17.56; 5. Chad Branstrom, Rock Mid-Peninsula, 17.69; 6. Casey Vogel, Cedarville, 17.98.

      100-METER DASH -- 1. Tim Hruska, Felch North Dickinson, 11.53; 2. Parker Simmons, St. Ignace, 11.62; 3. Leroy Ward-Harbaum, Grand Marais-Munising Baptist, 11.75; 4. James Cryderman, St. Ignace, 11.82; 5. (tie) Sathya Wiltse, Detour, 11.96; Jordan Neumann, Felch North Dickinson, 11.96; Cody Kumpula, Lake Linden-Hubbell, 11.96.

      800-METER RELAY -- 1. Bessemer, 1:36.68 (Art Rundell, Derek Gheller, Jess Mazzon, Taylor Smith); 2. Bark River-Harris, 1:37.70 (Jacob Greenfield, Dane Messersmith, Sam Martin, Hunter Messersmith); 3. Lake Linden-Hubbell, 1:38.64 (Beau Dupuis, Konrad Klein, Trent Ambuehl, Cody Kumpula); 4. Crystal Falls Forest Park, 1:38.92; 5. St. Ignace, 1:39.13; 6. Rudyard, 1:40.34.

      1,600-METER RUN -- 1. Josh Hester, Cedarville, 4:37.79; 2. Brett Hannah, Munising, 4:45.81; 3. Jayson Aikens, Brimley, 4:51.53; 4. Dan Blair, Rapid River, 4:56.92; 5. Zack Mazurek, Bessemer, 4:57.14; 6. Sam Dean, Wakefield-Marenisco, 4:59.15.

      400-METER RELAY -- 1. Bessemer, 45.91 (Art Rundell, Taylor Smith, Derek Gheller, Alex Smith); 2. Felch North Dickinson, 47.21 (Dominic Christian, Jordan Neumann, Blake Lindeman, Logan O'Neil); 3. Wakefield-Marenisco, 47.43 (Jacob Pikka, Eric Lane, Aaron Cook, Caleb Winkler); 4. Crystal Falls, 47.54; 5. Bark River-Harris, 47.81; 6. Rudyard, 48.02.

      400-METER DASH -- 1. Cole Potvin, Cooks-Big Bay de Noc, 51.62; 2. Nick Maki, Eben Junction Superior Central, 52.97; 3. Derek Aberly, Crystal Falls, 53.06; 4. Austin Bruning, Pickford, 53.70; 5. Cody Berg, Felch North Dickinson, 54.53; 6. Aaron Kaikko, Ontonagon, 54.56.

      300-METER INTERMEDIATE HURDLES -- 1. Tim Hruska, Felch North Dickinson, 41.89; 2. Jarred Lavigne, Pickford, 42.14; 3. Logan O'Neil, Felch North Dickinson, 43.46; 4. Joe Krause, St. Ignace, 45.75; 5. Chad Branstrom, Rock Mid-Peninsula, 45.81; 6. Brennan Danielson, St. Ignace, 46.42.

      800-METER RUN -- 1. Josh Hester, Cedarville, 2:03.63; 2. Tyler Kienitz, Eben Junction Superior Central, 2:04.56; 3. Alexander Knight, Lake Linden-Hubbell, 2:06.92; 4. Zac Dominique, Rapid River, 2:09.28; 5. Justin Portice, Pickford, 2:09.98; 6. Austin Bruning, Pickford, 2:11.29.

      200-METER DASH -- 1. Lucas Gauthier, Munising, 23.17; 2. Parker Simmons, St. Ignace, 23.67; 3. Tim Hruska, Felch North Dickinson, 23.72; 4. Cole Potvin, Cooks-Big Bay de Noc, 23.86; 5. Phillip Coullard, Pickford, 23.87; 6. James Cryderman, St. Ignace, 24.17.

      3,200-METER RUN -- 1. Brett Hannah, Munising, 10:43.79; 2. Jayson Aikens, Brimley, 10:52.35; 3. Brett Houle, Dollar Bay, 10:57.06; 4. Zack Mazurek, Bessemer, 11:00.64; 5. Teddy Bowlby, Cedarville, 11:03.55; 6. Dan Blair, Rapid River, 11:17.28.

      1,600-METER RELAY -- 1. Pickford, 3:42.01 (Jarred Lavigne, Justin Portice, Alec Firack, Austin Bruning); 2. St. Ignace, 3:42.15 (Joe Ostman, Curtis St. Louis, Brennan Danielson, Ben Damron); 3. Crystal Falls, 3:43.66 (Brett Hietala, Chris Hilberg, Billy Ragio, Derek Aberly); 4. Eben Junction Superior Central, 3:45.52; 5. Bessemer, 3:52.60; 6. Powers North Central, 3:53.22.

      Division 3 Girls

      TEAM SCORING - St. Ignace 121; Brimley 57; Crystal Falls Forest Park 47; Pickford 42; Rudyard 30; Chassell 30; Eben Junction Superior Central 24; Lake Linden-Hubbell 23; Ontonagon 21; Bark River-Harris 20; Grand Marais-Munising Baptist 17; Bessemer 15; Rock Mid-Peninsula 15; Rapid River 13; Engadine 12; DeTour 12; Dollar Bay 12; Baraga 8; Munising 5; Felch North Dickinson 2; Wakefield-Marenisco 1.

      DISCUS -- 1. Sydni Petrie, Bark River-Harris, 116-1 (New U.P. Division 3 Final Meet record ?? Old Record: 115-7.75, Karrie Meyers, Bark River-Harris, 2009); 2. Savannah Dugan, Rudyard, 115-2.50; 3. Neena Brockway, Rapid River, 107-5; 4. Jaquline Formolo, Engadine, 101-7.50; 5. Brenna Bogaczyk, Bessemer, 98-5; 6. Anne Archambeau, Brimley, 96-11.50.

      SHOT PUT -- 1. Savannah Dugan, Rudyard, 39-2; 2. Kelley Wright, St. Ignace, 33-3; 3. Sarah Smith, St. Ignace, 33-1.50; 4. Anne Archambeau, Brimley, 31-5; 5. Brenna Bogaczyk, Bessemer, 31-3.50; 6. Sydni Petrie, Bark River-Harris, 30-2.50.

      LONG JUMP -- 1. Teslyn Tyner, Eben Junction Superior Central, 15-3.50; 2. Tabitha Graham, Brimley, 14-8.25; 3. Michaela Peramaki, Grand Marais-Munising Baptist, 14-6.75; 4. Sam Ozanich, Dollar Bay, 14-0; 5. Deborah Starnes, Felch North Dickinson, 13-6.50; 6. Paige Blake, Ontonagon, 13-2.75.

      HIGH JUMP -- 1. Kelsey Shope, Rock Mid-Peninsula, 5-3; 2. Nicole Bouwma, DeTour, 5-2; 3. Shannon Fish, Baraga, 5-0; 4. Tabitha Graham, Brimley, 4-10; 5. Brenna Bogaczyk, Bessemer, 4-10; 6. Bethany Engel, Wakefield-Marenisco, 4-10.

      POLE VAULT -- 1. Sarah Audette, Lake Linden-Hubbell, 9-6; 2. Victoria Cusick, Rudyard, 8-6; 3. Kim Palo, Bark River-Harris, 8-6; 4. Valerie Rowe, Bessemer, 8-0; 5. Michaela Peramaki, Grand Marais-Munising Baptist, 8-0; 6. Sarah Cullip, St. Ignace, 7-6.

      3,200 METER RELAY -- 1. Pickford, 10:29.64 (Krysta Wondergem, Heidi Hagen, Alyssa McCord, Olivia Smith); 2. Brimley, 10:45.99 (Taylor Mills, Tabitha Graham, Emily Lounds, Emily Chartrand); 3. Lake Linden-Hubbell, 10:56.15; 4. Munising, 11:05.02 (Anna Baij, Alexis Downing, Julia Jacques, Kaitlyn Marsh); 5. Dollar Bay, 11:11.12; 6. Rapid River, 11:24.66.

      100-METER HIGH HURDLES -- 1. Kim Cruickshank, Pickford, 17.15; 2. Lori Wardynski, Ontonagon, 17.19; 3. Jaylyn LaFlamme, Grand Marais-Munising Baptist, 17.45; 4. Georgie Dohl, Crystal Falls Forest Park, 17.65; 5. Kendra Campbell, Crystal Falls Forest Park, 17.82; 6. Haillee Brown, St. Ignace, 18.12.

      100-METER DASH -- 1. Jamie Dompier, Chassell, 12.83; 2. Teslyn Tyner, Eben Junction Superior Central, 13.09; 3. Maria Stankewicz, Crystal Falls Forest Park, 13.27; 4. Mary Grandahl, Crystal Falls Forest Park, 13.45; 5. Jaylyn LaFlamme, Grand Marais-Munising Baptist, 13.52; 6. Michaela Peramaki, Grand Marais-Munising Baptist, 13.64.

      800-METER RELAY -- 1. St. Ignace, 1:51.48 (Haillee Brown, Autumn Orm, Morgan Lavake, Rachel Hetherington); 2. Engadine, 1:52.64 (Olivia Vaughn, Autumn Arseneau, Abigail Miller, Aspen Hood); 3. Crystal Falls, 1:52.79 (Maria Stankewicz, Kendra Campbell, Katie Mccole, Georgie Dohl); 4. Brimley, 1:54.42; 5. Bark River-Harris, 1:57.13; 6. Lake Linden-Hubbell, 1:57.54.

      1,600-METER RUN -- 1. Sarah Cullip, St. Ignace, 5:36.43; 2. Heidi Hagen, Pickford, 5:42.18; 3. Lillian Calcaterra, St. Ignace, 5:42.57; 4. Amanda Bustillos, Crystal Falls Forest Park, 5:57.99; 5. Carli Daavettila, Dollar Bay, 6:00.56; 6. Sarah Hanson, Rock Mid-Peninsula, 6:02.30.

      400-METER RELAY -- 1. St. Ignace, 53.28 (Margo Brown, Kelley Wright, Autumn Orm, Morgan Lavake); 2. Crystal Falls Forest Park, 53.82 (Maria Stankewicz, Libby Shamion, Katie McCole, Mary Grandahl); 3. Eben Junction Superior Central, 54.25 (Melissa Duvall, Mikayla Barrows, Brooke Pasanen, Teslyn Tyner); 4. Brimley, 54.76; 5. Lake Linden-Hubbell, 54.87; 6. Bark River-Harris, 55.79.

      400-METER DASH -- 1. Jamie Dompier, Chassell, 1:00.62; 2. Tabitha Graham, Brimley, 1:03.19; 3. Rachel Hetherington, St. Ignace, 1:04.24; 4. Kelsey Shope, Rock Mid-Peninsula, 1:04.62; 5. Sarah Bailey, Detour, 1:05.10; 6. Madison Wilkie, Detour, 1:05.34.

      300-METER LOW HURDLES -- 1. Haillee Brown, St. Ignace, 49.41; 2. Kerri Chartrand, Brimley, 49.53; 3. Lori Wardynski, Ontonagon, 50.69; 4. Valerie Rowe, Bessemer, 51.57; 5. Shannon Fish, Baraga, 52.11; 6. Margo Brown, St. Ignace, 52.47.

      800-METER RUN -- 1. Sarah Cullip, St. Ignace, 2:29.38; 2. Lillian Calcaterra, St. Ignace, 2:33.79; 3. Erin Anderson, Rapid River, 2:35.31; 4. Heidi Hagen, Pickford, 2:35.90; 5. Clara Knight, Lake Linden-Hubbell, 2:35.92; 6. Sarah Bailey, DeTour, 2:36.47.

      200-METER DASH -- 1. Jamie Dompier, Chassell, 26.38; 2. Rachel Hetherington, St. Ignace, 27.47; 3. Mary Grandahl, Crystal Falls Forest Park, 27.99; 4. Kylie Coffey, Rudyard, 28.56; 5. Paige Blake, Ontonagon, 28.72; 6. Kaitlyn Marsh, Munising, 28.80.

      3,200-METER RUN -- 1. Sarah Cullip, St. Ignace, 12:30.12; 2. Emily Chartrand, Brimley, 12:46.24; 3. Lillian Calcaterra, St. Ignace, 12:55.55; 4. Carli Daavettila, Dollar Bay, 13:14.30; 5. Chelsea Kronemeyer, Pickford, 13:25.32; 6. Amanda Bustillos, Crystal Falls Forest Park, 13:27.22.

      1,600-METER RELAY -- 1. St. Ignace, 4:29.34 (Lillian Calcaterra, Haillee Brown, Margo Brown, Morgan Lavake); 2. Pickford, 4:30.57 (Krysta Wondergem, Kelsey Rambo, Alyssa McCord, Olivia Smith); 3. Crystal Falls Forest Park, 4:32.66 (Georgie Dohl, Maria Stankewicz, Libby Shamion, Mary Grandahl); 4. Ontonagon, 4:38.83 (Raquel Jenney, Paige Blake, Brooke Turin, Molly Domitrovich); 5. Lake Linden-Hubbell, 4:46.58; 6. Bessemer, 5:06.14.